INNOWACJE | Miedź aktywna – zastosowanie w szpitalach

INNOWACJE | Miedź aktywna – zastosowanie w szpitalach

Antybakteryjne właściwości niektórych metali są znane od dawna. Mimo to pewne rozwiązania, będące często spotykane za granicą, w Polsce przyjmują się wolno. Tak też jest z miedzią przeciwdrobnoustrojową Cu+, nazywaną też miedzią aktywną.

W świetle badań naukowych miedź ma właściwości antybakteryjne i jest w stanie zniszczyć  mikroorganizmy patogenne, które zagrażają zdrowiu i życiu ludzi. Mając na uwadze fakt, że zachorowania w szpitalach spowodowane są zakażeniami bakteryjnymi, stanowiącymi 35-80% wszystkich zakażeń, stosowanie miedzi i jej stopów staje się wręcz nieodzowne.

Miedź i jej stopy znalazły zastosowanie m.in. w produkcji urządzeń medycznych, a renomowane szpitale na całym świecie coraz częściej wymieniają powierzchnie dotykowe na wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej Cu+.

Miedź aktywna jest coraz szerzej stosowana w wielu krajach również poza placówkami zdrowotnymi. Powierzchnie wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej są już obecne np. na lotniskach i dworcach kolejowych. Wiosną tego roku media informowały o innowacyjnym podejściu władz francuskiego miasteczka Bezannes, w którym zainstalowano w ratuszu, szkole i innych budynkach użyteczności publicznej klamki i poręcze wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej.

To, co jest coraz szerzej stosowane na świecie, nadal jest nowością w Polsce. Pionierem w wykorzystaniu zalet metalu jest Miedziowe Centrum Zdrowia z Lubina.

Jako szpital będący w grupie KGHM w naturalny sposób interesowaliśmy się możliwością zastosowania miedzi aktywnej i jej zalet w szpitalu – mówi prezes zarządu Miedziowego Centrum Zdrowia Piotr Milczanowski.

Stosowanie tego rozwiązania jest uwzględniane przy kolejnych inwestycjach i modernizacjach.

W ostatnim czasie w sprzęt z powierzchniami dotykowymi z miedzią przeciwdrobnoustrojową, poza Blokami Operacyjnymi, wyposażyliśmy 6 oddziałów – dodaje prezes Piotr Milczanowski – Jak dowodzą badania, w przypadku zanieczyszczenia bakteriami powierzchni wykonanych z miedzi lub jej stopów o zawartości co najmniej 65% miedzi, w ciągu dwóch godzin dochodzi do eliminacji 90% drobnoustrojów. Stwierdzono ponadto, że stosowanie miedzi w placówkach medycznych zmniejsza ryzyko zakażeń o 40%.

Marcin Malinowski