W Lubinie o bezpieczeństwie pacjentów

W Lubinie o bezpieczeństwie pacjentów

We wtorek 10 lipca w siedzibie KGHM Polska Miedź SA odbyło się spotkanie naukowe na temat zastosowania miedzi w szpitalach. Dyrektorzy renomowanych placówek z Warszawy, Łodzi i Siemianowic Śląskich zapoznali się z osiągnięciami Miedziowego Centrum Zdrowia w tym zakresie podczas konferencji, a także wizyty na oddziałach.

Otwarcia dokonał prezes zarządu Miedziowego Centrum Zdrowia SA Piotr Milczanowski.

Jako szpital będący w grupie KGHM w naturalny sposób interesowaliśmy się możliwością zastosowania miedzi – mówił P. Milczanowski – Kiedy realizowaliśmy inwestycję nawet nie myśleliśmy, że wywoła ona tak duże zainteresowanie innych szpitali. Nie byliśmy w Polsce pierwsi, natomiast jako pierwsi postawiliśmy na kompleksowość realizacji. Wstępne analizy, które niebawem zostaną wsparte wynikami badań naukowych pokazują, że miedź jest naszym sprzymierzeńcem w walce z bakteriami.

Naukowego wprowadzenia do rozmów i dyskusji dokonał specjalista mikrobiologii lekarskiej dr n. med.  Krzysztof Szufnarowski.

Miedź ma właściwości antybakteryjne i jest w stanie zniszczyć  mikroorganizmy patogenne, które zagrażają zdrowiu i życiu ludzi. Miedź działa samoczynnie, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Może znacznie zmniejszyć ilość zakażeń szpitalnych, groźnych dla zdrowia i życia pacjenta  – mówił dr K. Szufnarowski – Oczywiście jej zastosowanie nie zastąpi higieny rąk oraz dokładnego profesjonalnego sprzątania, jest natomiast ich znakomitym uzupełnieniem.

Gośćmi spotkania byli także zarządzający najlepszymi szpitalami w Polsce: prof. dr hab. n. m. Ewa Lech-Marańda, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, dyrektor Wojciech Szrajber  z Wojewódzkiego Specjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika w Łodzi, dr n. med. Mariusz Nowak, dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich oraz dr Marek Tombarkiewicz dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Na zaproszenie organizatorów w spotkaniu uczestniczyła dyrektor Zofia Barczyk ze szpitala w Zgorzelcu, który niezwykle aktywnie i skutecznie pozyskuje finansowanie na inwestycje służące podnoszeniu jakości leczenia oraz bezpieczeństwu pacjentów.

O doświadczeniach związanych z inwestycją MCZ mówili przedstawiciele szpitala – wiceprezesi MCZ Waldemar Sułek i dr Marek Ścieszka, koordynator Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego dr Karol Turkiewicz i konsultant MCZ  Kamil Barczyk.

Elementy miedziane wykorzystaliśmy w celu podniesienia bezpieczeństwa pacjenta. Jest to uzupełnienie naszych wieloletnich prac w różnych obszarach, wpływających na podniesienie jakości leczenia – podkreśliła podczas swojego wystąpienia pełnomocnik ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania, Naczelna Pielęgniarka mgr Marzena Łokietko – Szczycimy się tym, że pacjent jest w naszym szpitalu bezpieczny.

Spółka KGHM Polska Miedź SA reprezentowana była przez dyrektora Departamentu Komunikacji i CSR Jarosława Twardowskiego. W spotkaniu wzięli udział także prezes zarządu KGHM TFI Zbigniew Hajłasz oraz zastępca dyrektora ds. medycznych Dolnośląskiego Oddziału NFZ we Wrocławiu Zbigniew Hałat.

Swoimi opiniami podzielili się partnerzy programu „Bezpieczny Szpital Przyszłości” mgr Monika Białas, pełnomocnik dyr. ds. Jakości w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Wojewódzkim Specjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika w Łodzi, Marcin Kędzierski, ekspert ds. informatycznych systemów ochrony zdrowia, Marta Lechowicz z Ecolab, Wojciech Balicki z MedRisk, członek kapituły nagród INSPIRACJE 2018 Piotr Kościelniak, redaktor naczelny grupy FOCUS oraz prowadzący dyskusję Marcin Malinowski z Idea Trade.

We wrześniu będą dostępne pierwsze wyniki badań skuteczności działania miedzi w lubińskim szpitalu. O wynikach informować będziemy podczas jesiennych konferencji w ramach programu naukowo-edukacyjnego „Bezpieczny Szpital Przyszłości” oraz na naszej stronie.

Organizatorami spotkania byli KGHM Polska Miedź SA, Miedziowe Centrum Zdrowia SA oraz Idea Trade.

 

Marcin Malinowski